DICTAMEN CIVILIS

időszakosan megjelenő online tudományos folyóirat

Impresszum:
Szerkesztő, üzemeltető: Dr. Richter Viktória
Kiadó: Dictamen Civilis Folyóirat
Elérhetősége: [email protected]

HU ISSN: 3003-969X

*   *   *   *   *


2025/1 - BJHF 2025


A tanulmány a Brenner János Hittudományi Főiskola
kutatási szervezetének 2025-ben szerveződő kutatási programja
keretében jött létre.





Pigler Mónika Míra OP

A „nem szabad lennie”
Paul Ricoeur és Aquinói Szent Tamás a „rosszról”


„A rossz a cselekvés, nem pedig az elmélet kategóriája. A rossz az, ami ellen felvesszük a harcot, amikor lemondtunk arról, hogy megmagyarázzuk (…) ily módon a rosszal mint megmagyarázhatatlan adottsággal, nyers ténnyel kerülünk szembe. (…)  A rossz az, aminek nem lenne szabad lennie, de nem tudjuk megmondani, miért van. A rossz a »nem szabad lennie«. (…) Mit sem mondhatunk másoknak a szenvedésükről. De azt talán mondhatjuk, összevetve a saját szenvedésünkkel: így legyen.(…)”[1]
(Paul Ricoeur)
Paul Ricoeur egész életművét végigkíséri a rossz témája, mellyel szemben az ember egyéni és közösségi, szabad cselekvőképességét védelmezi, pozitív emberképét, a beszélni, cselekedni, elbeszélni, felelősséget vállalni és szenvedni „képes embert” („l’homme capable”[2]) képviselve írásban és saját életében egyaránt.
A protestáns gyökerű, gyerekkorától sok tragédiát átélt francia filozófus gondolatai a rosszról több helyen szent tamási hatást mutatnak – nem beszélve „kriptokatolikus”[3] emberképéről, azaz alapjaiban jó, nem gyökeresen megromlott emberi természetben gondolkodik. E hatás forrása lehet az ifjúkorában megismert Summa Theologiae és Szent Tamás De malo című questiones disputatae (’megvitatott kérdések’) műfajú írása, ez utóbbiból született Ricoeur „Szent Tamás és a rossz[4] című kiadatlan kézirata. Ez a kézirat Az akarat filozófiájának második köteteként megjelent Végesség és bűnösség (Finitude et culpabilité[5]) előkészítő munkájának egyike.
E cikkemben bemutatom e két különböző korban élő és más filozófiai nyelvet használó gondolkodónak ugyanarról a megfoghatatlan valóságról vallott párhuzamos nézeteit.
Ricoeur művei és alapvető gondolatai a rossz témájáról[6]
Míg Az akarat filozófiája első kötetében (Akart és akaratlan[7]) a rosszat az akaratlannal azonosítja, addig Végesség és bűnösség című második kötetben Az esendő ember (L'homme faillible[8]) című fejezetben a rossz forrása antropológiai megközelítésben az ember végessége és végtelensége közti feszültség, a korlátozottság, saját maga és a végessége közti aránytalanságából fakadó alkati gyengesége, esendősége. Az aránytalanság gondolatában Ricoeur Jean Nabert-rel osztozik.[9] Az akarat filozófiája[10] című műve második kötetében, Az esendő ember[11] című fejezetében, Ricoeur az esendőség ontológiai feltételeként az embernek önmagával való nem-egybeesését adja meg. Az ember „az Igen Öröme a Végesség Szomorúságában”[12] – írja le ezt az állapotot Ricoeur, törékeny közvetítő az ember, állítás és tagadás, végtelenség és végesség közt.
Ricoeur az ember mind pontosabb fogalma keresésében szembesül a rosszakarattal, az erről való gondolkodásban a kritikai és a fenomenológiai megközelítés kudarca után fordul a hermeneutika módszeréhez, hogy a rosszról való szimbólumok elemzésével közelítsen a rossz, rosszakarat megértéséhez. A rossz szimbolikája (La symbolique du mal[13]) című fejezetben a szerző a rosszról való beszédet vizsgálja és a szimbólumok adta többlet-jelentést bontja ki a „bevallás”, „szenny”, „bűn”, „bűnösség”, „úr-szolga” szimbólumokban.
A bibliai irodalomban a próféták vádjából a bűn kozmológiája tárul fel. A választott nép bűne, hogy szakított Istennel. A személyes Istennel való kapcsolat közös etikai-teológiai dimenziót ad a bűnnek, szemben a mágikus-mitikussal. A megváltás, az isteni bocsánat, mint végső „humanizáció”[14] a bűn teljes és konkrét jelentését adja, egyfajta retrospektív megközelítésből a bűn-megváltás logikában. Az ember végső céljától fordul el minden Istennel való szakítással, a bűnnel. Miközben Isten megbocsátásnak evangéliuma által tudja meg, hogy bűnös és hogy megváltásra szorul. Ez a felismerés már nem a konkrét szennyet, bűnt tárja fel, hanem a szimbólumok evolúciójában megjelenik a bűnösség (culpabilité), mely egy mélyebb réteget, a bűn szubjektív elemét jelzi, az „én értékének belső csökkenését.”[15]
Ugyane mű A kezdet és vég „mítoszai” ( Les „mythes” du commencement et de la fin[16]) című fejezetének gondolatmenete szerint a mítoszok, bár játékba hozzák a szimbólumokat, végül kevésnek bizonyulnak a rossz „megértéséhez”, lévén oly mértékben széttagozódnak, nem lehet egy történettel értelmezni őket, mondandójukat nem tudja az olvasó – Ricoeur értelmezésében – integrálni, személyessé tenni.
A mítoszok, mint a rossz tapasztalatának nyelvben való első kifejezései, e tapasztalat mélyén érzékelt passzivitást tudják kifejezni, mintha valami nagyobb erő, démoni hatalom hatására történne a rossz. Többségük szerint a rossz emberségünk része, vagy úgy, hogy az ember története beleágyazódik az istenek történetébe, vagy az emberi szenvedés megérdemelt büntetés, mert valamiképp megsértette az isteneket. A mítoszok az eredet kérdésére vonatkozóan „válaszok és magyarázatok mesés laboratóriuma”[17] sajátosságuk, hogy egyrészt, nem választják szét az ethoszt és a kozmoszt, mivel számukra antropogenezis a kozmogenezis része. Másrészt e kezdet túl van jó és rossz megkülönböztetésén, a moralitás előtti beszédmód, végül, mivel az eredettel magyarázza a rosszat, visszalépésre késztet, jóllehet Ricoeur „megoldásra” a rosszal kapcsolatban a jövőből kap majd értelmet.
A gonosz kérdése „A természet és a szabályok[18]” címmel 1998-ban megjelent Jean Pierre Changeux neuro-biokémikussal az emberi természetről folytatott beszélgetését rögzítő könyvben is előkerül „A rossz botránya” alcímmel, utalva egyúttal a 10 évvel korábban Esprit folyóiratban ugyane címmel megjelent cikkének mondandójára.
E beszélgetés során Ricoeur a rossz 3 eltérő radikalitású szintjét említi meg. Az első, a leíró szint az erőszak különböző formái: erőszak a nyelvben, erőszak a cselekvésben, erőszak a közösség szintjén, a háború. A második szint a rossz struktúrája vagy eredete, de itt hangsúlyozza a szerző, hogy nem fizikai okságról van szó, mivel a rossznak nincsen alapelve, forrása, végső oka, miértje. Ez a szint annak a belátása, hogy a rossz létezik, hamarabb volt, mint én. A harmadik szint a bizalom, a segélykérés, a hitnek a szintje, az emberi jóságot megmenteni akaró törekvésé, a vallásé.
Az ember belső szerkezetében Ricoeur hangsúlyozza a jó kimeríthetetlen lehetőségének maradandóságát, mely semmilyen esetben nem vezethető vissza az „eredendő” rosszra. Az ember alapja jó, és arra van meghívva, hogy jó életet éljen „másokkal és másokért igazságos intézmények keretei közt”.[19] Ha mégis kiszolgáltatja magát a rossznak, akkor „megnyílik egy őt meghaladó területre, annak lehetőségére, hogy megbocsássa a vétket.”[20]
A rossz oktalansága – lényeg nélkülisége
Ricoeur a lausanne-i egyetemen 1985-ben előadott konferencia beszédét, mely a Le mal. Un défi à la philosophie et à la théologie[21] (’A rossz, kihívás a filozófia és a teológia számára’) címmel jelent meg külön könyvben, és az 1988-ban az Esprit folyóiratban „A rossz botránya[22] című cikkét egészében a rossz témájának szenteli.
E cikkek megfogalmazásában a rossz kihívást jelent a logikai koherenciát elváró gondolkodás számára. Ricoeur előadása elején felveti, hogy talán máshogyan kellene talán róla gondolkodni, mivel megkérdőjelezi a gondolkodás két alapelvét az ellentmondásmentességet és a szisztematikus egész elvét.[23] Amiben tehát egyetért Tamással, hogy a rossznak nincs értelme, racionálisan felfogható lényege.
Tamás három művében ír bővebben a rosszról, a Summa contra gentilles-ben (III/6, 7), a De malo (A rosszról) című 1270-ben írt questiones disputatae[24]-ben és főleg a Summa Theologiae idevágó kérdéseiben.[25] Az arisztotelészi metafizika fogalmaival érvelve és a kinyilatkoztatás, ill. tekintélyek gondolataival alátámasztva bizonyítja, hogy a rossz hiányt szenved egy szubsztancia megismerhetőségét (értelmes voltát) biztosító négy okban (anyagi, formai, ható és cél ok) és magában az önálló, szubsztanciális létében.
A Summa első részének 48. kérdése „A dolgok közötti különbségről részletesen” címmel a jó és rossz közti különbséget vizsgálja. Az 1. artikulusban a szerző bebizonyítja, hogy a rossz nem a jó ellentéte, hanem a tagadása, hiánya. Ugyanis minden, ami létezik „saját létét és tökéletességét kívánja,”[26] minden, ami létezik jó, ezért nem lehetséges, hogy a rossz létet, formát, természetet jelentsen, sem nem önálló létező, sem nem jó, hanem egy létező jó hiánya. Ebből következnek a további megállapítások: ha nincs saját léte, szüksége van a (jó) létezőkre, mint hordozóalanyokra. A rossz anyagi oka tehát egy létező jó, mint hordozó alany, de formai oka nincs, hisz épp a forma (a logika, értelem, belső rendező elv) hiányzik[27]. A jó tehát a rossz járulékos (per accidens) oka amennyiben anyagi oka, vagy amennyiben egy teremtett cselekvő ok hibás vagy hiányzó alapelvű cselekedettel működik. Ez a cselekvő ok hiányos (fogyatékos) ok.[28] Egy ilyen természetes cselekvő rosszul cselekszik vagy a forma torzulása, vagy az anyag rossz elrendezése miatt. Az értelmes – tehát szabad akaratú – létező esetében a rossz a magasabb rendű szellemi képességeket támadja, gyengíti a jóra hangolt akaratot téves gondolatokkal, és elsötétíti az igazságra hangolt értelem fényét vágyak, érzéki ingerek, érzelmek felerősítésével.
A rossznak cél-oka sincs, hisz épp a hasznos célra irányulás akadályozása, hiánya a rossz. Ható (vagy létesítő) oka van, de csak esetlegesen, alkalomszerűen, nem természettől fogva (hisz semmilyen teremtménynek nincs sem a természetébe sem eredeti kapcsolatrendszerükbe a rossz beépítve). A rossznak tehát önmagában nincs sem értelme, sem célja, sem oka (se formális, se cél oka nincs). Tehát nem definiálható, nincs esszenciája, azaz lényege. Nincs esszenciája, de van sajátos tapasztalhatósága, ami a „nyom-lét”, nyomot hagy a létezőkön, a szükséges jók hiánya, létezők kapcsolatainak torzulása jelzik aktivitását.[29]
Ricoeurnek a rosszról szóló előadásában elhangzott teodícea kritikája szerint a gondolkodás ún. „onto-teológia” korszakában írták azokat, emiatt szükségszerűen ütközött az érvelésben a rossz valósága a létben a létalapot adó Istennel. Tamásnál azonban megfordul ez a logika, szerinte, ha a rossz létezik, akkor létezik Isten (CG III/7). A rossz ugyanis egy olyan létező integritását támadja, melynek jósága transzcendens okkal bír. Ennek az első oknak az állítása megkérdőjelezhetetlen, de a rossz jelenléte az ellenkezőjét erősíti: figyelmünket a sérült létezőre tereli, jóllehet ennek végessége is teremtő okot kíván.[30]
A lét jósága
„A természet és a szabályok”[31] címmel 1998-ban megjelent Jean Pierre Changeux neuro-biokémikussal az emberi természetről folytatott beszélgetését rögzítő könyvben is szóba kerül a lét jóságának kérdése. A vita során Ricoeur a jó eredendőbb voltának nyelvi-antropológiai magyarázatot ad. Alapkérdése, hogy hogyan lehet a rossz öröktől való, a jó mégis alapvetőbb, miközben a gonosz radikalitása elfedi a jó eredetiségét. A mítoszok és a Teremtés könyve történetekben adnak választ e kérdésre, a későbbi filozófusok már spekulatív módon foglalkoznak a rossz kérdésével. Ricoeur szerint ezek az elbeszélések egybecsengenek Kant gondolatával miszerint a jóságra való törekvés erősebb és mélyebb, mint a rosszra való hajlam – a rossz esetében hajlamról beszélünk a jó esetében pedig célról. Kant a radikális rosszal szembe állítja az ember jóra való eredendőbb és soha el nem vesztett diszpozícióját. Eszerint a jó az ember lényegéhez tartozik, végső céljaként a megvalósulása függ tőle, a rosszra való hajlam pedig ettől a céltól fordítja el. Ricoeur álláspontja, hogy a jó alapvető, állandó, kimeríthetetlen lehetőségekkel bír és semmilyen módon nem vezethető vissza egy eredeti rosszra.[32]
Ricoeur szerint a vallás támaszt nyújt az embernek, hogy kiszabadítsa jóságát a rossz fogságából, mindezt a maga „költői eszközeivel” teszi, azaz nem racionális érvekkel, hanem közvetlenebb módon, nyitott jelentésű képekkel, metaforákkal.
A jó eredetibb valóságának igazságát Szent Tamás létünk isteni megalapozottságával, a rossz létet rongáló működésével és a bibliai teremtéstörténetben kinyilatkoztatott lét-jósággal támasztja alá.
„Eredendő rossz”
A Pierre Changeux-vel folytatott beszélgetés során Ricoeur tiltakozik az ágostoni-lutheri késői „racionalista konstrukciónak”[33] titulált „eredendő bűn” fogalma ellen, melynek elemzésére 1960-ban külön cikket szentelt egy protestáns folyóiratban „Az eredendő bűn jelentéséről[34] címmel, és melyet kilenc évvel később Le conflit des interprétations[35] című cikkgyűjteményében is megjelentetett.
E cikkben a megromlott emberi természet fogalmát is vizsgálva eltér az ágostoni-lutheri hagyománytól, mely szerint az emberi természet teljesen megromlott Ádám bűne következtében, egyedül Isten kegyelme ment meg minket a kárhozattól. E tanítás magában foglalja az eleve elrendelés (kárhozatra vagy üdvre) és a sola gratia tanokat, melyek a bűnnel szembeni harcban az emberi szabadságot és a felelősséget gyengítik. Szent Ágoston védelmére felhozza Ricoeur, hogy a manicheusok (akik szerint a rossz princípium egyenrangú a jóval, a rossz szükségszerű, az ember csak játékszer, eszköz jó és rossz kozmikus harcában) és később a pelagiánusok (az ember erőfeszítése elég a rossz ellen, pusztán emberi akarattal legyőzhető) két végletet képviselő vitájában észérveket vártak el tőle. Így, némileg sarokba szorítva volt kénytelen a – Ricoeur értelmezésben – mitikus bukás-történetet „kvázi-gnózissá”, „dogmatikus mítosszá[36]” alakítani. Ricoeur nyilvánvalóan haragszik az emberi szabadság és felelősség így értelmezett csonkításáért, és elveti az „eredeti bűn”, „megromlott természet” fogalmi megközelítését, szimbolikus értelmezést javasolva.
Az áteredő bűn a hívő ember (héber vagy keresztény egyaránt) egyfajta „penitenciális” tapasztalata, valamiképp mindig megéli, hogy Istennel szemben, a szenttel szemben, nem méltó, nem szent, bűnösnek érzi magát -- vagy bujkálna Előle, vagy szeretné méltó módon kiengesztelni. E tapasztalatot (tehát az eredendő bűn szimbolikus jelentését) három pontban bontja ki Ricoeur e cikkben.
Első a bűn „realizmusa”: „a bűn tudata nem annak mértéke; a bűn az én igazi helyzetem Isten előtt, az Isten előttiség a bűn mértéke, és nem az én tudatom.”[37] A megsérült természetű teremtmény szent előtti életérzése ez, hasonlóan az evangéliumi Péter realizmusához, aki miután felismeri Istent a bárkájában, leborulva kéri, hogy távozzon onnan (Lukács evangéliuma 5, 1-11).  
A tamási-katolikus felfogásban nem „eredendő”, hanem eredeti és áteredő bűnről van szó. Az eredeti bűn, amit a paradicsomi történet elbeszél, az áteredő pedig, amit az utána következő történetek írnak le, és a megromlott emberi természet jelképe: a bűn terjed, a bukott természet tovább adódik generációról generációra.[38] Az áteredő bűn továbbadása misztérium, nem megérthető, „analóg értelemben nevezzük »bűnnek«: »magunkra vont« (contractum), és nem elkövetett bűn; állapot, és nem cselekedet,”[39] az emberi természet meggyengülése.
A második sajátossága az eredendő bűn valóságának, hogy „az emberi nem metafizikai egységét a bűn transzbiológiai és transzhistóriai szolidaritása adja, amelyet szintén nem analizálhatunk egyéni emberi akaratok megsokszorozódott deklinációjaként.”[40] A katolikus teológia az eredeti bukást az emberi természet (nem totális) megromlásaként definiálja, minden emberre (Jézust és Máriát kivéve) érvényes állapot, szigorúan megkülönbözteti a személyes bűntől, bár ennek egyik fő forrása. A megromlott természet hajlamosít a bűnre, melyért, ha így általunk megvalósul, személyes felelősséggel tartozunk. A szolidaritás szó a bűnre való hajlam kapcsán az ebben való közös sorsot, szenvedést és küzdelmet evokálja, nem a cinkosságot, védve így is a bűnösségének tudatában lévő „képes ember” szabadságát. Egyúttal valamennyi emberhez definíciószerűen, lényegéhez tartozó sajátjaként (mégis a természete „részeként”) értelmeződik, azaz az egyén születése előtt, már meglévő („fajra jellemző”), vele együtt világra jövő valóságként.
A harmadik jellemzője „A bűn nem csak egy helyzet, amelybe az ember belemerül, hanem egy hatalom, amely fogva tartja és megkötözi (…), nem annyira hanyatlásáról van szó, mint inkább egy alapvető erőtlenségről; ez az akarom és a képes vagyok közötti különbség.”[41] Nem nehéz ez utóbbi gondolattal Ricoeur két központi fogalma az akarat és a képes ember, a döntés és a cselekvés között elhelyezni e tapasztalatot.
Az eredeti bűn által – a katolikus (és egyben tamási) teológia szerint – minden ember elveszítette az eredeti kegyelmi állapotot, a szentséget és igazságot (helyettük megjelenik a bűn és a halál). A természet megromlása magával hozza az értelem elhomályosodását, a szabad akarat meggyengülését, a bűnre való hajlamot (concupiscencia), melyeket az Isten adta kegyelmek segítségével tudja legyőzni a keresztény ember, e folyamatos belső jelenlét, küzdelem a lelki harc.[42]
Ricoeur előadása -- nem minden indulat nélkül, de valójában az irgalmat és a megbocsátásra való készséget képviselve -- három figyelmeztetéssel zárul: nincs jogunk az eredeti bűnről konzisztensnek tűnő fogalmat alkotni (mert nincs fogalma, lényege, miértje), helyette az egyház bűnvallomásához kell visszatérni. Nincs jogunk továbbá saját bűnünk tudatosítása nélkül a jelenlévő rosszról gondolkodni, hisz mi magunk is beleadtunk valamit, végül jogtalanság bűnről beszélni üdvtörténet nélkül, melynek az áteredő bűn csak ellentípusa.[43]
A sajátosan nem-protestáns ricoeuri emberkép az ember alapvető, eredendő és létező jóságát állítja. Ez a pozitív, és az emberi erőfeszítést az üdvösség szempontjából is értékesnek tartó antropológia vonul végig gondolkodásában, a határtalan remény hangja, „a jó kimeríthetetlen lehetőségének fennmaradása, amelyet soha nem lehet az eredeti rosszra visszavezetni”[44], tulajdonképpen a képes ember (homme capable) is ennek egy bemutatása, de a megbocsátás lehetőségi feltétele is.
Morális és fizikai rossz
Ricoeur felteszi a kérdést a rosszról[45] szóló előadás kezdetén: hogyan lehetséges, hogy ennyire különböző valóságok és tapasztalatok, mint a bűn, a halál és a szenvedés, egy fogalom, „a rossz” alá essenek. Ebbe az ellentmondásba helyezi a rossz egész titkát a szerző, azaz abba, amiben e tapasztalatok hasonlítanak, egyek, vagy aminek a mélységéből együtt fakadnak, „az emberi léthelyzet mélységes egységét”[46] ezt a közös nevezőt keresi a tapasztalatok fenomenológiai elemzésével. Kapcsolatuk és különbségük vizsgálatát e közös fogalom felé való haladásként érti.
Közös lehet bennük a szenvedés, hisz a bűnös számára a büntetés okozhat fizikai vagy erkölcsi szenvedést, illetve az erőszak, a rossz cselekedet szenvedést okoz a másik ember számára, ugyanannak a cselekedetnek az alanya és tárgya a kétféle rossz. A „peine” francia és eredete a „poena” latin szavak egyaránt jelentik a szenvedést és a büntetést (a fizikai és a morális rossz következményét), megengedve azt az értelmezést, hogy a szenvedés valamilyen megérdemelt büntetés következménye. A tamási, katolikus hagyomány a szenvedést a fizikai rossz, a bűnt az erkölcsi rossz kategóriájába utalja. A malum physicum, a cselekvő rossza, (az ember nem akart fizikai szenvedése és halála) az eredeti bűn büntetése (poena[47]), a malum morale, a cselekvés rossza, pedig a bűn maga (peccatum), az akarat beleegyezésével elkövetett rossz a morális rendben. A malum physicum (fizikai rossz) integritás hiba egy anyagi vagy érzéki fizikai természetben, mely annak létét és/vagy fizikai aktivitását rontja el.[48]
A morális rossz (a bűn) olyan vonása az emberi cselekedetnek, mely azt „felelősségre vonás (tulajdonítás), vád és helytelenítés tárgyává teszi”[49] egy etikai szabály megsértése miatt. A helytelenítés során az elkövetőről kimondják a bűnösségét és büntetőítéletet hoznak. Ez a büntetés okoz szenvedést, de ez a szenvedés megérdemelt és a bűnös javulását szolgálja, míg a fizikai rossz szenvedése nem értünk, hanem „ellenünk” történik, örömünk elvesztését hozza, „fizikai, pszichikai, szellemi épségünk csökkenését”[50] jelenti.
A szenvedés szót is pontosítani kell, ahogy Ricoeur egy orvosok előtt tartott beszédében teszi[51], a fájdalom a testet érő zavart jelenti, a szenvedés, pedig az ember mentális-pszichés valóságában jelenik meg és hatással van a reflexióra, a nyelvre, az önmagunkkal, másokkal való és az érzékeinkhez és kérdéseinkhez fűződő viszonyunkra. A csillapíthatatlan és igazolhatatlan szenvedés lényege, hogy lecsökkenti képességünket a létezésre.
A vétket a helytelenítés, a szenvedést a siralom, a panasz beszédmódja illeti meg. A bűn az embert bűnössé, a szenvedés pedig áldozattá teszi, „a bűnös ember sok beszédre ad okot, az áldozat sok hallgatásra”[52], ahogy Kant hallgatását a das Übelről (a szenvedés rossza) is szóvá teszi Ricoeur e cikkben[53] ill. az Olivier Reboul: Kant et le problème du mal[54] című könyvhöz írt előszavában is. A hallgatás oka talán a másokkal már megoszthatatlan fájdalom és az összezavarodott mentális állapot, melyben a trauma túlélése után a megértésért, a miértekre való választ keresésért zajlik a hiábavaló küzdelem. Hiábavaló, hiszen nincs oka a rossznak, a szabadulás egyedül a megbocsátásban, az elengedésben lehetséges, amikor a bosszú vagy a magyarázat keresés helyett a kapcsolatot, a másik embert választjuk bűne ellenére. 
A morális rosszra a válasz tehát a megbocsátás, szeretet újjáteremtő aktusa, mely „a jóra való eredeti diszpozíció restaurációja az emberben.”[55]  A bocsánat hasonlóan racionális ok nélküli, mint a bűn, vagy a szeretet, de van, „felülről jön”[56] – mondja Ricoeur, adatik, mert az ember magától inkább a logikus és természetes reakciót választaná, a visszavágást, a büntetést vagy a bosszút. A bocsánatot a történetírás horizontjaként, a múlt reprezentációjának eszkatológiájaként definiálja Ricoeur a La mémoire, l’histoire, l’oubli[57] (’Az emlékezet, a történelem, a felejtés’) című utolsó nagy szintetikus művében, azaz a bocsánat megértés, az igazság  feltétele is egyben. A fizikai rosszra való válasz pedig a magányos bölcsességé, mely vállalja a békében szenvedést Istennel egyesülve, ezt fejti ki mélyebben a rosszról szóló konferenciabeszédében, egyfajta hitvallásként is.
Ricoeur elemzésében a szenvedés és bűn kapcsolhatók egymáshoz még szimmetrikus viszonyuk miatt, hisz egy elkövetett morális rossz az áldozat szenvedését okozza. „A bűn titkának áldozatát (e sérelem) méltóvá teszi a részvétre, ahogy a haragra is.”[58]
A bűnös és az áldozat helyzetének tapasztalásában Ricoeur keresi a mélyebb hasonlóságot, egymásra visszavezethetőséget: bűnössé nyilvánításkor a bűnösséget a felelős személytől elválasztják, ez azt az érzést kelti, hogy az illető részese valami előtte már meglévő, rajta hatalommal bíró rossznak, amit könnyű démonizálni. Ennek a hatalomnak áldozata a bűnös. A másik oldalról, az áldozat valami vétség büntetéseként élheti meg a szenvedést, különösen a halál tapasztalatát, mely minden ember sorsa, ezt is egyfajta mítoszba öltöztetve. Így mindkét irányból ugyanolyan titokzatos hatalom működését vélhetjük felfedezni, ami a rossz tapasztalatának titka. A két tapasztalat egyesítésének végső magyarázata annak a vágya, hogy okot adjunk a rossznak.
Az ok keresésének több szintjét különbözteti meg Ricoeur, melyek különböző beszédmódokban nyilvánulnak meg. Ricoeur megvizsgálja a rosszról szóló beszéd-szinteket: a mítoszét, a Biblia bölcsességi irodalmáét, a gnózisét, a teológiáét, a filozófiáét, hogy kimutassa elégtelenségüket, és összekapcsolja a rosszhoz való viszonyunkat a cselekvéssel és az érzelmek átalakításának feladatával.  
„Privatio boni”
Szent Tamás magyarázatában[59] a rossznak Ágostontól átvett definíciója a „privatio boni” nem a szubsztancia létét tagadja, hanem a szubsztancia egy szükséges jójának, tulajdonságának a létét, illetve céljának, a végső Jó felé haladásának, megvalósulásának megakadályozását, potenciális létben való tartását jelenti. Egy akcidentális és szükséges (jó) létező vagy egy kiteljesedésre vivő cselekedet végzetes hiányáról van szó, és arról, ami helyette megjelenik – a rossz. Itt fontos látni a különbséget a privatív és a negatív tagadás közt, mivel a rossz, mint privatio boni, nem egy bármilyen jót tagad (pl. az embertől a szárnyakat), hanem egy szükséges jót (pl. a becsületességet egy ember esetében).
Ricoeur interpretálásában Ágoston a neoplatonizmus fogalomkészletével, ahonnan átvette a „privatio boni” gondolatát, „képes volt lerombolni a racionalizált mítosz fogalmi látszatát.”[60] Saját létezés (és lényeg) híján megszűnik a rossz ontológiai alapja és a létére, értelmére vonatkozó kérdés („Honnan a rossz?”, „Mi a rossz?”) átkerül a cselekvés szintjére, a szabad akarat döntésére, morális kategóriává válik („Miért teszünk rosszat?”).
Ricoeur egy Ágostontól idegen kifejezést használ a rosszra (nihil privativum), az ágostoni privatio boni[61] helyett, mintegy a semminek egy másik fajtáját elkülönítendő (a teremtés előtti abszolút semmitől a létezők világában a rossz által tapasztalható „semmit”), de Ágostonnál és a skolasztikában sem találjuk több fajtáját a semminek (nem lehet se fajtája, se neme, semmilyen kategóriája, hisz nincs tartalma, jelentése). A „privatív semmi” fogalma önellentmondás (nyilván a privatio boni értelmében használja Ricoeur, a privatio boni „másik oldalaként”), hisz a semmit nem lehet „létrehozni” privációval, mivel, ha megfosztunk egy tulajdonságától vagy lététől egy létezőt, nem semmi lesz a helyén, hanem egy csonkolt létező, hiányos valóság. A rossz valósága a létezők világában, a teremtés előtti semmihez képest, egy szükséges létező hiánya (vagy megfosztottsága).
A rossznak csak privatioként való felfogása ellen lázad a tapasztalatunk, hisz találkozunk aktivitásával. Ágostonnál a „declinatio” fogalma a rossz aktivitását, „pozitív hatalmát”[62] fejezi ki, a képességét a lét tagadására[63], a semmi felé való elhajlítására a létezőnek.[64]  Az, hogy a rossz „semmít[65]” (eltüntet, fosztogat) talán jobban kifejezi ezt a sajátos aktivitást, a rossz a meglévőt rongálja, akadályozza létezésében, de sosem semmisíti meg a létet, hisz akkor nem lenne terepe e pusztító aktivitásra.
Ricoeur a morális keret létrehozása miatt marasztalja el Ágostont, mivel innentől a jónak teremtett világban a rossz csak bűn következménye lehet, a bűn mellett a szenvedés is az eredendő bűn következménye, ahogy ezt Tamás is képviseli. Azaz nincs „igazságtalan” szenvedés, ami csak morális szinten tarthatatlan (cinizmushoz vezethet), de spirituális értelemben tartható: a Teremtés könyve etiológikus története a bűnbeesésről és Isten büntetéséről ennél kimeríthetetlenül mélyebb és összetettebb jelentéssel bír.
Válasz a rosszra – cselekvés
Ricoeur, bár rendszeresen tiltakozott a „keresztény filozófus” előítéletekkel terhes kategóriája ellen, mégis a rossz oktalansága, lényeg-nélkülisége, az „eredendő jóság” gondolatai Tamással egyezik, jóllehet szigorúan kerüli az ontológiai-etikai kontextust, és marad az fenomenológiai, hermeneutikai módszernél. Tamással ellentétben, szétválasztja a fizikai (szenvedés) és a morális rosszat (bűnt), valóban, ha kihagyjuk az eredeti bűn és következményének „mitikus” magyarázatát a háttérből, nehéz egy fogalomban egyesíteni a kettőt.
A rosszra való választ nem valamilyen filozófiai elméletben és nem is a moralitásban találja meg: szerinte a bűn ellentéte nem a moralitás, hanem a hit, ahogy ezt kifejti „A vád demítizálása[66] című cikkében a „Az interpretációk konfliktusa” című esszégyűjteményében.
A rossz botránya[67] című előadásában Ricoeur végül bemutatja, mit jelent „a mítosz ellenében és fizetségen túl” gondolkodni a rosszról. „Miért” nélkül, az ok keresése nélkül gondolkodva annyit megértünk, hogy a rossz az, aminek nem kellene lennie, és mégis már ott van, tehát tenni kell ellene, „a rossz a cselekvés, nem pedig az elmélet kategóriája”, a cselekvésé, mely a jövő felé fordul. A teremtés-elbeszélések megalapozzák a jövő felé fordulást, a dráma felé, mely Ábrahám kiválasztásához vezet, tovább gondolva pedig (az Ábrahámnak adott isteni ígéret mentén) előrevetítik „egy olyan emberiség lehetőségét, amely eredetétől fogva szembekerült a rosszal.”[68]
Ricoeur a rosszról szóló másik (korábbi és bővebb) „A rossz. Kihívás a filozófia és a teológia számára” című beszéde harmadik fejezetében[69] fejti ki a rosszal szembeni cselekvés gondolatát. Nem megoldást, hanem emberi választ kínál, mely a gondolkodás átalakításával a cselekvés (mind erkölcsi, mind társadalmi szinten) és az érzelmek átalakítását is igényli.
A gondolkodás szintjén nem kudarcként írja le a rosszról való beszédmódok korábban levezetett elégtelenségét, hanem termékeny apóriaként, mely utat nyit a cselekvésre és az érzelmek átalakítására. A rossz kihívása tulajdonképpen produktív, még inkább dekonstruktív[70] a gondolkodás számára, „mindig a túl korán felépített rendszerek sorozatos bukását jelenti”[71], eléri, hogy „többet és másként”[72] gondolkodjunk.
A jövő felől való visszanézés pozíciója elsősorban az aktuális rossz legyőzésének vízióján, a választott cselekvés céljának szem előtt tartásán nyugszik. „A cselekvés válasza (és nem megoldása) ez: mit tegyünk a rossz ellen? A tekintet így a jövő felé fordul, az elvégzendő feladat gondolata vezérli, amely a feltárandó eredet elgondolásra felel.”[73]
Nem kimondva a rossz hatalma teljes megszűnésének, az üdvösségnek jövőbeli reményén is nyugodhat ez a jövő felől való megközelítés, ahogyan a későbbi beszédében már Ábrahám példájával és az eljövendő emberiség[74] képével ezt hangsúlyozza.
Egyfajta kierkegaardi stádiumváltásokat, ugrásokat alkalmaz Ricoeur, nem csak, amikor a gondolkodásból a cselekvésbe „ugrik át”, hanem a cselekvés „stádiumából” is továbblép, miután kimutatja, hogy minden szenvedést nem tudunk a cselekvéssel megszünteti, ilyenek a természeti katasztrófák, betegségek, öregedés, halál. Ez a tehetetlenség a cselekvés szintjéről egy következő stádiumba emelheti a viszonyunkat e szenvedésekhez, az érzelmek átalakításához, amit a gyászmunkához hasonlít Ricoeur. E gyász során „fokozatosan eloldozzuk azokat a kötelékeket, amelynek révén szeretetünk tárgyának elvesztését önmagunk elvesztéseként élünk át”.[75] Valójában nem érzelmi, hanem spirituális „stádium” ez, ahol a „siralom spiritualizálását”[76] ajánlja a szerző öt fokozatban.
Az első, megalapozó szint, amikor elengedjük a megértést, mely az önvádban, a valamilyen bűnért való jogos isteni büntetés magyarázatában lelne vigaszt, avagy Istent vádolná a jogtalan büntetésért. Miután elfogadjuk a nem tudást, a meg nem érdemelt, véletlen szenvedés lehetőségét, akkor léphetünk a bölcsesség második fokára.
Ezen a fokon Istenhez fordul az ember, a siralmat panasszá alakítva tiltakozik az isteni engedély ellen. E számonkérés háttere a remény és a hit a rossz fölötti győzelemben, mely még nem nyilvánvaló, de már megtörtént, a „remény türelmetlensége”, a szenvedés hosszantartó voltának reklamálása a szenvedés ideiglenességének tudatában.
A siralom spiritualizálásának harmadik stádiumában el kell választani az istenhit érveit a szenvedés eredete magyarázatának igényétől, a szenvedés ellenében kell hinni Istenben. Későbbi cikkében ezt úgy fogalmazza meg Ricoeur, hogy mindig valaminek „a dacára”[77] hiszünk.
Ez lehet az a stádium, melyben az ember -- Jóbhoz hasonlóan -- dicsőíti Istent minden körülmények között, tudva, hogy Ő az egyetlen és mindörökké jó. Az ember a rosszról – az élet viharában tornyosuló hullámokról -- Isten fénye, jósága, Arca felé fordítja tekintetét, elfogadja a hullámok fölött „stabilan kinyújtott kezét.”[78]
E harmadik stádium már egy olyan küszöb, amit kevesen tudnak átlépni Ricoeur szerint. Akik megteszik, és tovább haladnak a bölcsesség magányos útján, azok (a negyedik stádiumban) a panaszról egészen lemondva a szenvedésben – nem a spekulatív gondolkodás módján – „nevelő és tisztító értéket fedeznek fel.”[79] Értéket, mely személyesen az ő szabadulását, belső növekedését szolgálja, és melynek felfedezése hálára és dicséretre indítja a szenvedőt a szenvedés közepette. Ezt a bölcsességet nem lehet tanítani, hangsúlyozza Ricoeur a későbbi cikkében: „Mit sem mondhatunk másoknak a szenvedésükről. De azt talán mondhatjuk, összevetve a saját szenvedésünkkel: így legyen.”[80] Bizalom Isten jóságában, akkor is, ha épp szenvedésben vagyunk, bizalom és hit abban, hogy amit megenged, abból jót fog kihozni.
Az ötödik – és a ricoeuri elemzés legmagasabb – stádiuma a bölcsességnek, a szenvedéshez való viszony természetfölöttivé tétele, annak felismerése, hogy Isten szenvedésében osztozhatunk. Isten is szenved, az ember magányos szenvedése mélyén Vele találkozhat, együtt érezhet Vele. Itt már nem az embert kell vigasztalni, hanem miközben vigaszt nyer az Istennel való közösségben, sajátos módon az ember „vigasztalhatja” Őt, együtt érezhet Vele, amiért – maga is emberként – talán Isten is hálás. Ez a Kereszt teológiájának bölcsessége, ahol „lemondunk magukról a vágyakról, melyeknek sérülése a panaszt szüli: (…) hogy erényeinkért megjutalmaztassunk, (…) hogy elkerüljük a szenvedést”[81], lemondunk ezekről az Isten iránti szeretetből. Ahogy Jób is tette az Ószövetségben, még nem ismerve a szenvedő Istent, és ahogy sok szent élettörténetében olvashatunk a kereszt ilyen szeretetéről. Sokuk örömmel vállalt szenvedést, mások keresték is (Szent Ferenc, Szent Domonkos, Szent Margit, Szent Pio, stb.), hogy ezzel bekapcsolódhassanak Krisztus megváltó szenvedésébe.
A ricoeuri cselekvőképes ember (homme capable) képességének maximuma ez, a szenvedésben és halálban is megélt, a jót szolgáló aktivitás (és nem puszta passzív elszenvedése a rossznak): „Nem veszi el tőlem senki, magam adom oda” (Jn 10,18a).
A beszéd végén hangsúlyozza Ricoeur, hogy e magányos bölcsesség nem szünteti meg a politikai és etikai szintű, a jóakaratú embereket egyesítő harc kötelességét a rossz ellen, viszont erőszakmentessége fényében „az igazi, leküzdhetetlen szenvedés titka letisztult formájában áll előttünk”.[82] Hogy mit ért a szenvedés titkának letisztult formája alatt Ricoeur, az maga is enigmatikus, talán magát a leküzdhetetlenségét, hisz a békés ellenállással szemben is erőszakot alkalmaznak egy zsarnokságban, pedig választhatnák a felkínált békét: ha akarnánk, tudnánk békében együtt élni, mégsem tesszük.
Szent Tamás és Ricoeur is hasonló emberi tapasztalattal a rosszról, hívőként, a valóságot Istennel, kinyilatkoztatásával együtt értelmezve hasonló következtetésre jutnak a rosszat illetően. A rossz valósága megérthetetlen, elfogadhatatlan, ellene tenni az egyetlen helyes viszonyulásunk hozzá, amíg csak élünk (gyakorolni az erényeket, tenni a jót). Tapasztalata valamiként mégis része az utunknak a végső cél felé, nem annyira a rossz legyőzése, a vele való szellemi (megérteni), lelki (vitatkozni a vele) vagy fizikai harc (karddal, géppuskával legyőzni), hanem a másik oldal erősítése, a jó, a helyes megtétele minden körülmény között az emberi élet beteljesedésének útja. Világítani a kilapátolhatatlan sötétben. A jóért, az Istennel való kapcsolat megtartásáért való kitartó küzdelemben, az ezt akadályozó erők megedzhetnek, átalakíthatnak, megtanítanak valamire, leegyszerűsítenek, hogy egyre inkább a lényegre koncentráljunk, arra a fokozatosan megvalósuló, érkező Jóra, ami felé halad az életünk. Így mondhatjuk Szent II. János Pál pápával
„amit a »szenvedés« szóval jelölünk, kifejezetten az emberi természet lényegéhez tartozik. A szenvedés olyan mély, mint maga az ember, éppen mert feltárja az emberi mélységeket, sőt, valamiképpen túl is mutat rajtuk. Úgy véljük, a szenvedés az ember transzcendenciájához tartozik. Az ember »rendeltetése« az, hogy számos területen meghaladja önmagát. Erre szól rejtett értelmű hivatása, e területek egyike a szenvedés.”[83]

[1] Ricoeur, Paul: A rossz botránya, (ford. Angyalosi Gergely), Vigília, Bp., 1990/7, 535.
[2] Paul Ricoeur: Réflexion faite, Esprit, Paris, 1995., pp 96-97, Uő: Parcours de la reconnaissance, Seuil, Paris, 2004.: a képes ember hermeneutikájaként aposztrofálja élete utolsó művét.
[3] Visky S. Béla: Paul Ricœur, avagy a megbocsátás mint himnusz a magasban, in: A filozófia keresztje, A megbocsátás problémája Vladimir Jankélévitch morálfilozófiájában, 2013, Theologia Praxis, Exit, Kolozsvár, 2016. p. 200.
[4] Ricoeur, Paul: Saint Thomas et le mal, 1960., kézirat in Fonds Ricoeur https://dan.ipt-edu.fr/s/fonds-ricoeur/item/17371
[5] Paul Ricoeur: Philosophie de la volonté, 2. Finitude et culpabilité, Éditions Points, Paris, 2009.
[6] Ricoeur fontosabb művei a rosszról:
Logique, éthique et tragique du mal chez Saint Augustin (A rossz logikája, etikája és tragédiája Szent Ágostonnál) 1955-60-ig tartott előadásainak kézirata https://dan.ipt-edu.fr/s/fonds-ricoeur/item/17279
L'Essai sur le Mal de Jean Nabert, ESPRIT 1957 júl/aug. 124-135.
Kierkegaard et le mal, Revue de théologie et de philosophie 1963. n°4
Philosophie de la volonté, 1. Le Volontaire et l’Involontaire, Paris, Points, 2009.
Philosophie de la volonté, 2. Finitude et Culpabilité, Points, Paris, 2009.
Le Mal, un défi à la philosophie et à la théologie, Labor et Fides, Genf, 1986.
La symbolique du mal interprétée, Religion et foi, La liberté selon l'espérance, Culpabilité, éthique et religion in Le conflit des interprétations, Essais d’herménautique, Édition du Seuil, Paris, 1969, 2013
Lecture 2, La contrée des philosophes, Collection La Couleur des idées, Seuil, Paris 1992.
Lectures 3, Aux frontières de la philosophie, Coll. La couleur des idées, Seuil, Paris, 1992.
Le scandale du mal, in Esprit juil./août 1988, 57.
La mémoire, l’histoire, l’oubli, Éditions du Seuil, septembre 2000
[7] Ricoeur, Paul: Philosophie de la volonté, 1., i.m.
[8] Ricoeur, Paul: L’Homme faillible in Philosophie de la volonté 2, Finitude et culpabilité 1, Aubier, Paris, 1960.
[9] Jean Nabert: Le désir de Dieu, Cerf, Paris, 1996, 27.
[10] Ricoeur, Paul: L’Homme faillible in Philosophie de la volonté 2 Finitude et culpabilité 1, Aubier, Paris, 1960.
[11] I.m., 37-205.
[12] Ricoeur, Paul: L'Homme faillible, i.m., 182.
[13] Ricoeur, Paul: La symbolique du mal in Philosophie de la volonté 2, i.m., 205-371.
[14] Ricoeur, Paul: Finitude et Culpabilité, i.m., 235.
[15] I.m., 357.
[16] I.m., 371-566.
[17] Ricoeur, Paul: A rossz botránya, i.m., 532.
[18] Ricoeur, Paul: La nature et la règle, ce qui nous fait penser (avec J-P Changeux), Éd. Odile Jacob, 1998.
[19] Ricoeur, Paul: Soi-même comme un autre, Seuil, Paris, 1990, 7. fejezetének alcímei együtt
[20] I.m., 253.
[21] Paul Ricoeur: Le mal, un défi à la philosophie et à la théologie, (A rossz, Kihívás a filozófiának és a teológiának), Labor et fides, Genève, 2004.
[22] Ricoeur, Paul: Autrement, lecture d’Autrement qu’être d’Emmanuel Lévinas, PUF, Paris, 1997.
[23] Ricoeur, Paul: Le Mal, un défi … i.m., 19.
[24] jegyzőkönyve a disputationak, mely a magiszter és az önállósuló diákok eszmecseréje egy kérdés körül
[25] Szent Tamás a rosszról: „rossz”: ST Ia. q.2./a.3., q.5., q.18./a.4., q.19./a.9., q. 22./a.2., qq. 48-49, „bűn/szenvedés”: ST Ia-IIae. q. 72./a.2., q.73./a.3., q.74., q.75., qq.80-88.
[27] Vö.: Aquinói Szent Tamás: A teológia foglalata, i. m., 367.
[28] Henri-Dominique Gardeil: Initiation à la philosophie de Saint Thomas d’Aquin II, Psychologie, Méthaphysique, Cerf, Paris, 2007, 31.
[29] Francois-Xavier Putallaz: Le mal, Les Éditions du Cerf 2017, 80.
[30] „Mal” szócikk in Philippe-Marie Margelidon; Yves Floucat: Dictionnaire de philosophie et de théologie thomistes, Parole et Silence, 2011, 268-270.
[31] Ricoeur, Paul: La nature et la règle, ce qui nous fait penser (avec J-P Changeux), Éd. Odile Jacob, Paris, 1998.
[32] Gaëlle Fiasse, coord.: Paul Ricoeur. De l’homme faillible à l’homme capable, Paris, Presses Universitaires de France (collection « Débats philosophiques »), 2008, 178., 68. lábjegyzet
[33] Ricoeur, Paul: La nature et la règle, i.m., 297.
[34] Ricoeur, Paul: La signification du péché originelle, in Église et Théologie, XXIII., 1960., 11-30. 1969-ben az eredeti bűn fogalmának jelentéséről: magyarul: Az „eredendő bűn” jelentéséről, ford.: Miss Zoltán, in Ricoeur: Válogatott irodalomelméleti tanulmányok, Osiris, Bp. 1999.
[35] Ricoeur, Paul: Le « péché originel » : étude de signification in Uő.: Les conflits des interprétations, Seuil, Paris, 1969.
[36] I.m. 384.
[38] Trienti Zsinat, 5. sessio: Decretum de peccato originali 1-2. kánon, DS 1511--1512.
[39] Katolikus Egyház Katekizmusa, (továbbiakban: KEK) SzIT, Bp., 2020, 1404. pont
[40] Ricoeur, Paul: Az eredendő bűn jelentéséről, i.m. 88.
[41] I.m., 87-88.
[42] Vö.: KEK 405.
[43] Vö.: Ricoeur: Az eredendő bűn jelentéséről, i.m., 91-92.
[44] „la persistance d’une inépuisable potentialité du bien qui ne pourrait en aucun cas se voir reconduite au mal originaire”- Gaëlle Fiasse, coord.: Paul Ricoeur. De l’homme faillible à l’homme capable. Paris, Presses Universitaires de France (coll. « Débats philosophiques »), 2008, 178.
[45] Ricoeur, Paul: Le mal, i.m.
[46] Ricoeur, Paul: Válogatott irodalomelméleti tanulmányok, Osiris, Bp., 96.
[47] Vö.: „Mal”szócikk in Philippe-Marie Margelidon; Yves Floucat: Dictionnaire de philosophie et de théologie thomistes, Parole et Silence, 2011, 268-270.
[48] Margelidon, i. m. 269.
[49] Ricoeur, Paul: A rossz: kihívás, i.m., in Válogatott, i.m., 94.
[50] Ricoeur, Paul: Válogatott, i.m., 95.
[51] Ricoeur, Paul: La souffrance n'est pas la douleur, in Souffrances. Corsp et âme épreuves partagées, Autrement, n° 142, Paris, 1994, 59-60.
[52] Ricoeur, Paul: A rossz botránya, (ford. Angyalosi Gergely), Vigília, 1990/7, (Esprit, 1988[7-8). 531.
[53] I.m.. 531.
[54] Olivier Reboul: Kant et le problème du mal, Presse de l’Université de Montréal, Montréal, 1971.
[55] Ricoeur, Paul: La mémoire, l’histoire, l’oubli, Éditions du Seuil, Paris, 2000, Epilogue
[56] Uo.
[57] I.m.
[58] Ricoeur, Paul: Philosophie de la volonté 2 Finitude et culpabilité 2, La symbolique du mal, Aubier, Paris, 1960., 477.
[59] ST Ia. q. 48. a. 3.
[60] Ricoeur, Paul: Le conflit des interprétations, Seuil, Paris, 1969, 405.
[61] St. Ágoston: Vallomások, SzIT, Bp., 1995., III könyv 7. fejezet (37. o.): „Akkor még nem tudtam, hogy a rossz a jóban levő hiányosság, s hogy a rossz a jón kívül önmagában egyáltalán nem létezik.” („non noveram malum non esse nisi privationem boni usque ad quod omnino non est”)
[62] Ricoeur, Paul: Le conflit des interprétations, Seuil, Paris, 1969, 406.
[63] Ricoeur lét-felfogásáról, „metafizikájáról” bővebben: Barnabas Aspray: Y a-t-il une métaphysique ricœurienne ?, Crossing: The INPR Journal, Vol. 1 (2020) 73-83.
[64] Uo.
[65] Heidegger kifejezése a „Mi a metafizika?” című freiburgi székfoglalójában, mely fogalom nagy hatással volt Jean Paul Sartre-ra. Egyetemi Nyomda, Budapest, 1945.
[66] Ricoeur, Paul: Démythiser l’accusation, in Le conflit des interprétations, i.m.
[67] Ricoeur, Paul: A rossz botránya, i.m.
[68] Uo.
[69] Ricoeur, Paul: A rossz. Kihívás, i.m., 111-115.
[70] Angyalosi Gergely szintén említi a derridai dekonstrukció logikáját konkrétabb kontextusban, amikor Ricoeur a retribúció mítoszteremtő logikáját bírálja a mítosszal ellentétes világfelfogáson belül, amely így „kikezdi az építményt”. (Angyalosi Gergely: Az áldozat hallgatása, in Uő.: Rejtett fényforrások, Kijárat Kiadó, Bp., 2015., 142.)
[71] Ricoeur, Paul: A rossz., i.m., 111.
[72] Uo.
[73] I.m., 112.
[74] Ricoeur, Paul: A rossz botránya, i.m.
[75] Ricoeur, Paul: A rossz., i.m., 113.
[76] I.m., 114.
[77] Ricoeur, Paul: A rossz botránya, i.m., 535.
[78] Vö.: Mt 14,31
[79] Ricoeur, Paul: A rossz. i.m., 115.
[80] Vö.: Ricoeur, Paul: A rossz botránya, i.m., 535.
[81] Ricoeur, Paul: A rossz., i.m., 115.
[82] Uo.
[83] Szent II. János Pál pápa: Salvifici doloris enciklikája (Az emberi szenvedés keresztény értelméről 1984. febr. 11.) SzIT, Bp. 1984. (Acta Apostolica Sedis 1984. vol. 76. 201-250.)