DICTAMEN CIVILIS

időszakosan megjelenő online tudományos folyóirat

Impresszum:
Szerkesztő, üzemeltető: Dr. Richter Viktória
Kiadó: Dictamen Civilis Folyóirat
Elérhetősége: [email protected]

HU ISSN: 3003-969X

*   *   *   *   *


2025/1 - BJHF 2025


A tanulmány a Brenner János Hittudományi Főiskola
kutatási szervezetének 2025-ben szerveződő kutatási programja
keretében jött létre.



Nemes Gábor

A mosoni tizedkés jegyzéke 1516-ból


A székeskáptalanok jövedelmét a birtokaik, a hozzájuk tartozó jövedelemforrások (malom, halastó, fürdő, vám stb.) és a tized alkotta. Már Szent István király második törvénykönyve is tartalmazott erre vonatkozó passzust: „Ha valakinek az Isten tízet adott egy évben, a tizedik részt adja Istennek, és ha valaki tizedét elrejti, kilenc részt fizessen. És ha valaki a püspöknek elkülönített tizedet meglopja, mint tolvajt ítéljék meg, és az ebből eredő jóvátétel teljesen a püspöké legyen”.[1] Később azt is szabályozták, hogy milyen termékekből kellett tizedet beszolgáltatni. Nagyobb tized (decima maior, decima magna) alatt a gabonát, a bort, a bárányt, a gidát és a malacot értették, míg a kisebb tized (decima minor, decima minuta) körébe a len, a kender, a hüvelyesek, a szárnyasok és a méhek tartoztak.[2]

A késő középkori tizedszedés gyakorlatát Zsigmond király 1411. évi rendelete szabályozta, amelyet I. Mátyás király némi módosítással ugyan, de többször is megerősített. Eszerint a tizedszedők a tulajdonosnak eskü alatt vallott termésmennyisége után kellett szedni a tizedet, nem pedig saját becslésük alapján. A hátralék beszedése során nem vehették igénybe a megyei hatóság katonai erejét, valamint a behajtókat nem illette meg a kirovásért semmiféle díjazás.[3]

A saját birtokok után járó tizedek mellett a kanonokokat megillette az egyházmegye területén a megyéspüspöknek járó tized negyede, a quarta. Ezt a negyedet – amelynek további negyed részét még ki kellett osztani a plébánosoknak is[4] – a káptalan tagjai évenként egymás között osztották fel. A beszedését illetően több gyakorlat is kialakult: vagy maga a káptalan küldött ki tizedszedőket, vagy a behajtást bérleti szerződés keretében másra – egyházi vagy világi személyekre – bízta. A dézsma szedésének megkönnyítése érdekében az egyházmegye területét kisebb egységekre, ún. tizedkésekre (cultellus) osztották, amelynek területe helyenként az egyes főesperességeket követte, máshol viszont kisebb tájegységekre korlátozódott.[5] Nem volt ez másként a győri székeskáptalan esetében sem, ahol a következő tizedkésekről számolnak be a források: Győr-Komárom-, Moson-, Sopron-, Rábaköz-, Vaszar-, Tornatapolca-, Locsmánd-, Szombathely-, Árokköz-, Léka- vagy Fel-, illetve Őrség vagy Olajközkés. Emellett voltak kisebb kerületek, amelyek főleg egyes uradalmakra korlátozódtak, ezek közül a legfontosabb a felsőlendvai Szécsi család birtokait magában foglaló ún. bélmurai.[6]

A tizednegyedekről a legtöbb adat a győri székeskáptalan középkori számadáskönyvében őrződött meg. A káptalan legrégebbi, 1495 és 1528 között vezetett, 784 oldalas számadáskönyve[7] valójában nem a klasszikus értelemben vett regisztrum, sokkal inkább a káptalani jövedelmek elosztásával megbízott divizorok éves számadásainak utólag egyberendezett kötete. Így a tizedjövedelmekkel kapcsolatban – pont a forrástípus sajátossága miatt – csak szűrt információkhoz jutunk. Egyrészt a bevételi oldalon akkor jelentkeznek, amikor a tized beszedésével megbízott személy átadja divizoroknak a kanonokok között szétosztandó pénzösszeget. Másrészt a kiadási oldalon is megjelenik, részben a dézsmálást intéző kanonokok fuvarozásának, vagy az ezzel kapcsolatos iratok kiállításnak – legyen az szerződés vagy peres irat – a költségei képében. Holott bizonyos, hogy rengeteg más típusú irat képződött ezzel kapcsolatban, amelyek közül talán a legfontosabbak a tizedjegyzékek. 1526 előtt mindössze egy őrződött meg számunkra,[8] ez pedig a mosoni tizedkés 1516. évi jegyzéke, amely nem a káptalan gazdasági iratai között, hanem az ún. törzsanyag egyik tékájában található.[9] A dokumentumot Bedy Vince röviden ismertette a székeskáptalanról szóló, máig alapvető munkájában,[10] de ez a jegyzék azért megérdemel egy alaposabb elemzést is.

A jegyzék összesen harminc település nevét tartalmazza, amelyek lefedik szinte a teljes Moson vármegyét. A tizedszedő, Körmöci András[11] győri kanonok volt, akiről még az alábbiakban részletesebben is szólok. A kanonok terményben szedte be a dézsmát, és e jegyzék szerint csak gabonára koncentrált: búzára és zabra.

A mosoni tizedkés jegyzéke (1516)

Település Gabona (kepe) Zab (kepe)
1. Magyarkimle (Kimle) 134,25 34,5
2. Bezenye 42 25,5
3. Rajka 109,375 82
4. Horvátjárfalu (Jarovce, SK) 63 31
5. Dunacsún (Čunovo, SK)
6. Oroszvár (Rusovce, SK) 129 85
7. Lajtakörtvélyes (Pama) 273 157
8. Levél 106,5 (des. 12,5) 93,375 (des. 13,125)
9. Miklóshalma (Nickelsdorf, A) 62 (des. 27) 49,125 (des. 14)
10. Zurány (Zurndorf, A) 105 85,25
11. Lajtafalu (Potzneusiedl, A) 38 26
12. Lajtakáta (Gattendorf, A) 68 60
13. Várbalog 24 21
14. Pusztasomorja (Jánossomorja) 60 42
15. Mosontétény (Tadten, A) 68 53
16. Gálos (Gols, A) 132 101,25
17. Tenefalva (Vogelndorf, A) 40,25
18. Védeny (Weiden am See, A) 43 15
19. Nezsider (Neusiedl am See, A) 37 29
20. Hof am Leithaberge, A 66,25 48,5
21. Mannersdorf am Leithagebirge, A 19,25 24,5
22. Lajtasomorja (Sommerein, A) 5 2
23. Moson (Mosonmagyaróvár) 39 36
24. Csaholy (Pallen, A) 63,375 61
25. Arak 53 8
26. Novák (Novákpuszta, Kimle) 42,5 9,5
27. Horvátkimle (Kimle) 22,5 9
28. Halászi 79 57
29. Feketeerdő 11 7
30. Máriakálnok
Összesen 1935,25 1252,5

Ha szemügyre vesszük a birtokviszonyokat, akkor mintegy fele (Magyarkimle, Bezenye, Rajka, Horvátjárfalu, Dunacsún, Lajtakörtvélyes, Levél, Miklóshalma, Zurány, Lajtafalu, Várbalog, Mosontétény, Nezsider, Moson, Arak, Novák, Halászi, Feketeerdő) az óvári uradalomhoz tartozott.[12] Emellett két kisebb uradalom települései tűnnek még fel a jegyzékben. Megjelennek az akkor Ulrich von Grafeneck árváinak a kezén lévő sárfenéki uradalomhoz tartozó birtokok (Hof, Mannersdorf és Sommerein) is, továbbá találkozunk a Józsa István tulajdonában lévő oroszvári uradalom részét képező településekkel (Oroszvár, Gálos, Csaholy, Mosontétény) is. A kisebb nemesi birtokokat Horvátkimle (Nagylucsei család), Lajtakáta és Pusztasomorja képviseli. Mivel az egyházi uradalmak tizedszedésére külön szabályok vonatkoztak – tudniillik legtöbbször a birtokos maga szedhette be azokat –, így nem meglepő, hogy elég kevés szerepel belőlük. A győri káptalan Fertő-menti birtoka, Védeny feltűnése magától értetődő, a heiligenkreutzi apátság kezén lévő Tenefalva és a lébényi apátsági birtokok részét képező Magyarkimle szereplése további kutatásokat igényel.

Ha elfogadjuk, hogy a jegyzékben szereplő települések a dézsmaszedés sorrendjében szerepelnek a jegyzékben, akkor a következő útvonal körvonalazódik. A tizedszedő Magyarkimléről indult, és útját a Mosoni-Duna mentén folytatva északnyugat felé ment egészen Oroszvárig. Innen egy lajtakörtvélyesi kitérővel visszafordulva Levélig ment, majd újra északnyugat felé vette útját, egészen Lajtaújfaluig. Itt újra délkelet felé folytatta és egészen Pusztasomorjáig haladt, ezután újfent északnyugat felé tartva a Fertő-tó északi partján fekvő Nezsiderig ment, majd a sárfenéki uradalom településeit kereste fel. Innen útja Moson mezővárosába vitte, ahol még néhány környező települést (Horvátkimle, Halászi, Máriakálnok) érintve Feketerdőn ért véget körútja.

Most nézzük meg alaposan a jegyzéket abból a szempontból, hogy az itt beszedett terményekből vajon mennyi bevétele származott a székeskáptalannak. Eszerint Körmöci András kanonok 1935,25 kepe búzát és 1252,5 kepe zabot gyűjtött be. Ebből a Mosonban és Csaholyon gyűjtött termények (102,375 kepe búza és 97 kepe zab) a mosoni főesperest illették meg. Felvetődik a kérdés, hogy az itt szereplő tizednegyedekből Körmöci kanonok levonta-e már a plébánost megillető tizenhatod (sedecima) részt? Magyarkimle esetében már a tizenhatoddal csökkentett kepeszámok jelennek meg, míg Csaholynál a tizenhatoddal együtt számolták a beszedett dézsmát. Ha ez utóbbi lehetett az általános, és a jegyzékben lévő kepeszámokból a plébánosok még levették juttatásaikat, még akkor is tetemes mennyiség maradt, pontosan 1408,25 kepe búza és 875,25 kepe zab. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy néhol (Rajka, Horvátjárfalu, Csaholy) a szállítási költség (vectura) levonása előtti adatok lettek feltüntetve.

Az értékesítésről – sem a vevőkről, sem a vételárról – nem rendelkezünk túl sok adattal. A jegyzékben a tizedszedő leírta, hogy a sárfenéki uradalom búzáját külön adta el, valószínűleg már az uradalom területén. A gabonák kepénkénti ára – a termésviszonyok és a kereslet-kínálat alakulásától függően – természetesen évről-évre változott és területenként is eltérő lehetett. 1525-ben éppen két tizedkésből begyűjtött gabona bevételéről van adatunk.[13] Eszerint Locsmándkés 1013 kepe gabonáját 108 Ft 16 dénárért, míg Felkés 1207,5 kepe terményét 100 Ft-ért értékesítették. Eszerint 1 kepe gabona ára 8-10 dénár körül mozgott.[14] Figyelembe véve azt a bizonytalan tényezőt, hogy a kepeszámok[15] tartalmazzák-e a plébánosok tizedhatod részét vagy sem – 180-300 Ft körüli bevétel becsülhető. Ebből még természetesen le kell vonni tized szedését segítők járandóságát, valamint a szállítás költségét, és nyilván a tized szedője is szert kívánt tenni némi haszonra fáradozásáért cserébe. Körmöci András kanonok 1517. február 22-én viszont mindössze 38 forintot adott át a káptalani divizoroknak.[16] Az összeg első ránézésre meglepően kevésnek tűnik.

Hogy választ kapjunk a felmerülő anomáliára, nézzük meg, hogy a késő középkor éveiben a mosoni tizedkés mennyi bevételt hozott?

A mosoni tizedkés bérlői (1497–1527)

Év Összeg Bérlő/Bérlők Tizedszedésben közreműködő személyek Költségek Forrás
1497 30 fl. Eder János óvári kapitány Györkönyi Piber Zsigmond pápai főesperes,[17] Pokol Mihály káptalani kocsis 2,58 fl. (káptalan) Házi – Nemes, Számadáskönyv, III/15. 17. 23. 53. 60.
1498 26 fl. Szentgyörgyi és Bazini Tamás gróf, mosoni ispán[18] Kristóf óvári plébános Házi – Nemes, Számadáskönyv, IV/65.
1499
1500 ? ? Györkönyi Piber Zsigmond pápai főesperes 0,5 fl. (káptalan) Házi – Nemes, Számadáskönyv, VI/33.
1501
1502 46 fl. Szentgyörgyi és Bazini Tamás gróf Házi – Nemes, Számadáskönyv, VII/152.
1503 50 fl. Szentgyörgyi és Bazini Tamás gróf Házi – Nemes, Számadáskönyv, VIII/101.
1504 60 fl. Debreceni Lukács győri kanonok[19] (40 fl.) Révfalusi Lőrinc (20 fl.) 0,32 (káptalan) Házi – Nemes, Számadáskönyv, IX/159., X/154., 165.
1505 10 fl. Bajcsi Barthy Lőrinc Házi – Nemes, Számadáskönyv, XI/171.
1506 45 fl. Szentgyörgyi és Bazini Tamás gróf[20] Házi – Nemes, Számadáskönyv, XII/110.
1507
1508 56 fl. Bajcsi Barthy Lőrinc Házi – Nemes, Számadáskönyv, XIV/196.
1509 38 fl. Nagylucsei István győri olvasókanonok, vikárius[21] 0,15 fl. + 22 krajcár (Nagylucsei) Házi – Nemes, Számadáskönyv, XV/110.
1510 ? Szentgyörgyi és Bazini Péter gróf országbíró, mosoni ispán[22] Görlitzi Gergely győri kanonok 1 fl. (káptalan) Házi – Nemes, Számadáskönyv, XVI/132.
1511 40 fl. Szentgyörgyi és Bazini Péter gróf országbíró, mosoni ispán Antal, káptalani írnok; György, a székesegyház Meghaltak-oltárának igazgatója; óvári plébános, Gáspár bősi plébános 0,5 fl. Házi – Nemes, Számadáskönyv, XVII/48., 60., 66., 110.,
1512–1514 124,89 fl. Szentgyörgyi és Bazini Péter gróf országbíró, mosoni ispán Debreceni Lukács győri kanonok; Abdai Cserepes János Házi – Nemes, Számadáskönyv, XXI/71., 73.
1515 ? fl. Szentgyörgyi és Bazini Péter gróf országbíró, mosoni ispán Nagylucsei István győri olvasókanonok és vikárius; Mihály győri püspöki udvarbíró[23] Házi – Nemes, Számadáskönyv, DL 30341.
1516 38 fl. Körmöci András győri kanonok Házi – Nemes, Számadáskönyv, XXII/217.
1517 44 fl. Körmöci András győri kanonok Házi – Nemes, Számadáskönyv, XXIII/256.
1518 35,11 fl. Körmöci András győri kanonok Szentgyörgyi és Bazini Farkas gróf[24] 5 fl. (Szentgyörgyi és Bazini Farkas gróf); 7,53 fl. (Körmöci András) Házi – Nemes, Számadáskönyv, XXIV/121., 312., 326.
1519 46,66 fl.[25] 8 fl. Rajkai Suski Miklós védenyi bíró 0,5 fl. (káptalan) Házi – Nemes, Számadáskönyv, XXV/191., 225.
1520 49,66 fl. Körmöci András győri kanonok Házi – Nemes, Számadáskönyv, XXVI/156., 165., 178., 199–200., 260.
1521 29,64 fl. Körmöci András győri kanonok Sobri Péter kocsis, Nyírő Dénes kocsis 1,23 fl. (káptalan) Házi – Nemes, Számadáskönyv, XXVII/220., 252., 261., 267., 291.
1522 6 fl. 12,44 fl. Körmöci András győri kanonok János védenyi plébános (+ Védeny, Selegszántó, Horvátjárfalu) Parrag Máté kocsis 0,25 fl. (Körmöci András) 1,27 fl. (káptalan) Házi – Nemes, Számadáskönyv, XXVIII/45., 230., 257., 273., 276.
1523 40 fl. Pair Miklós 0,5 fl. (káptalan) Házi – Nemes, Számadáskönyv, XXVIII/281., XXIX/76., 118.,
1524 60 fl. Amadé István, Moson megye kapitánya, óvári várnagy[26] Házi – Nemes, Számadáskönyv, XXX/33.
1525 61,5 fl. védenyi plébános (+ Nádvár) Házi – Nemes, Számadáskönyv, XXXI/141., 254., 296–297.
1526 8 fl. védenyi plébános (+ Minihof) Házi – Nemes, Számadáskönyv, XXXII/210., 240.
1527 40 fl. Amadé István Nagyvátyi Pál mosoni főesperes,[27] Győri Balázs őrkanonok,[28] Imre óvári várnagy, Palásti Márton 25 fl. (Amadé István) 2,89 fl. (káptalan) Házi – Nemes, Számadáskönyv, XXXIII/44., 149., 165., 206.

A mosoni tizedkés bérlői az általunk vizsgált időszakban a leggyakrabban az óvári uradalom birtokosai, a Szentgyörgyi és Bazini grófok voltak (1498, 1502-1503, 1506, 1510–1514), egy ízben pedig, 1497-ben Eder János óvári kapitány vette bérbe. Az óvári uradalom dominanciája 1521 után, annak királynéi birtokba kerülés után is megmaradt, hiszen Amadé István, Moson megye kapitánya, óvári várnagy 1524-ben és 1527-ben is bérbe vette. Több alkalommal kanonok bérelte mosoni tizedek káptalannak járó negyedét: Debreceni Lukács győri kanonok (1504), Nagylucsei István győri olvasókanonok és vikárius (1509, 1515) mellett a leggyakrabban forrásunk „főhőse”, Körmöci András győri kanonok, aki több ízben is (1516–1518, 1520–1522) bérbe vette. Néhány alkalommal – még ha nem is a teljes tizedkésre vonatkozó bérlettel – káptalani vagy püspöki familiárisok is feltűntek: Révfalui Lőrinc (1504), Bajcsi Barthy Lőrinc (1505, 1508), Rajkai Suski Miklós védenyi bíró (1519) vagy a védenyi plébános (1525–1526).

Világi bérlő esetén a püspök és a káptalan jogot formált arra, hogy ellenőrizze dézsmaszedést, ilyenkor gyakran kerekedett fel kanonok, hogy szemügyre vegye a begyűjtést. Sőt, amikor Szentgyörgyi és Bazini Péter gróf 1514-ben bérbe vette a mosoni tizedeket, biztosítékként vállalta, hogy amennyiben nem fizetné ki határidőre a bérleti díjat, azaz 550 forintot, Nezsider mezővárost – a fölötte épített erősség nélkül – a püspök elfoglalhatja egészen addig, amíg tartozását nem rendezi.[29] Ugyanakkor világi bérlő is bevont egyházi személyt a dézsmaszedés folyamatába, 1499-ben Szentgyörgyi és Bazini Tamás gróf Kristóf óvári, Szentgyörgyi és Bazini Péter gróf 1511-ben Gáspár nyulasi, 1512-ben pedig Gáspár bősi plébánossal küldte Győrbe a káptalant illető tizednegyed összegét.[30]

Mivel a beérkező összegek túlnyomó része 30 és 60 forint körül mozgott, így a Körmöci András kanonok által az 1516. évi mosoni tizednegyedért befizetett 38 forint nem kirívó eset. Mivel azt nem tartom valószínűnek, hogy tendenciózusan hiányozzanak a számadáskönyvből a befizetéseket igazoló bejegyzések, így kézenfekvő megoldás lehet, hogy a termények nagy részét nem értékesítették, hanem a kanonokok között oszthatták szét.

A későbbi kutatás feladata lesz majd felvázolni a teljes Győri Egyházmegye késő középkori tizedszedési gyakorlatát, amely még minden bizonnyal új adatokkal gazdagítja majd a régió egyház-, gazdaság- és társadalomtörténetét.

Függelék

1.

A mosoni tizedkés jegyzéke, 1516

(GyEL GyKMLt Th 46, nr. 5640.)

1516

Summa frugum in decimis provenientium sub cultello Mozoniensi

Item in Khemne Maiori[31] ultra sedecimas remansit de tritico cap. 134 cr. II, avena cap. 34 et ł.

Item Palesdorff[32] de tritico cap. 42, avena cap. 25 et ł.

Item Rackndorff[33] cum vectura de tritico cap. 109 cr. III, avena cap. 82.

In Jarndorff[34] cum vectura de tritico cap. 63, avena cap. 31.

Item Sandorff.[35]

Item Orazvara [36] de tritico cap. 129, avena cap. 85.

Item Pomern[37] de tritico cap. 273, avena cap. 157.

Item Kaltnstain[38] de triticob cap. 94, avena cap. 80 cr. II. In desertis agris de tritico cap. 12 1/2, avena cap. 13 cr. I.

Item Niklasdorff[39] de tritico cap. 35, avena cap. 35 cr. I. In desertis agris cap. 27, avena cap. 14.

Item Zurndorff[40] de tritico cap. 105, avena cap. 85 cr. II.

Item Patznewsidl[41] de tritico cap. 38, avena cap. 26.

Item Gatta[42] de tritico cap. 68, avena cap. 60.

Item Pfinttogmarck[43] de tritico cap. 24, avena cap. 21.

Item Samaria in pratis[44] de tritico cap. 60, avena cap. 42.

Item Thattn[45] de tritico cap. 68, avena cap. 53.

Item Gols[46] de tritico cap. 132, avena 101 cap. II.

Item Vogldorff[47] de tritico cap. 40 cr. II, avena non haberunt.

Item Windn[48] de tritico cap. 43, avena cap. 15.

Item Newsidl[49] de tritico cap. 37, avena cap. 29.

Item Hoff[50] de tritico cap. 66 cr. II, avena cap. 48 et ł.

Item Monasdorff[51] de tritico cap. 19 cr. II, avena cap. 24 et ł.

Item Samaria sub monte[52] de tritico cap. 5, avena 2 cap.c [fol. r]

Item Mozon[53] de tritico remanet cum ventura cap. 39, avena cap. 36.

Item Galgn[54] de tritico cum sedecimas et vectura cap. 63 cr. III, avena cap. 61, sed ultra mediam partem de agris desertis posuerunt ad latus acerbi.

Item Arack[55] de tritico cap. 53, avena cap. 8.

Item Noack[56] de tritico cap. 42 1/2, avena cap. 9 et ł.

Item Khemne Minor[57] de tritico cap. 22 1/2, avena cap. 9.

Item Halasch[58] de tritico cap. 79, avena 57 cap.

Item Fekethe Erdeushy[59] de tritico cap. 11, avena cap. 7.

Item tota summa tritici exceptis possessionibus Scharffneck, ubi vendimus, et Mozon et Galln, quia ibi quarta partem et archiadiacono Mozoniensi alia summa facit in tritico cap. 1703, in avena cap. 960.

Item de agris desertis ad specialia loca deposita in locis tribus seu possessionibus, videlicet Levell, Nicklasdorffc summa tritici facit cap. 40 minus ł cap., avena facit cap. 27 crux I.

Item in Gallnack[60] non sunt determinate denumerate, ut patitur in registro.

eItem Volff Groff de Bazyn in pretium quarte capitularis anni 1518 tenetur fl. XIIł d. XI minus, quibus famulus ipsius Henricus nomine domini Andree Kremnizia fl. X presentavit, quando registrum ab eodem cepit.

Item de pretio quartarum anni 1517 adhuc tenetur fl. XV, erant enim fl. XXV, sed ad crebras eiusdem comitis petitiones per nuntios suos domini bina vice remiserunt per fl. quinque.e

a ‘Orazvar’ fölött sorközi beszúrás más kéz írásával: ‘Karnwurg’. b Utána még egyszer: ‘de tritico’. c Has tres vendimus pro fl. 16. d. 80 Ungaricales domine uxoris vite defuncti’. d A felsorolásból kimaradt ‘Galgn’. e–e Utólagos bejegyzés más kéz írásával.



[1] Corpus Juris Hungarici. Magyar Törvénytár I. 1000–1526. évi törvényczikkek, fordították és jegyzetekkel ellátták Nagy Gyula, Kolosvári Sándor és Óvári Kelemen, magyarázatokkal és utalásokkal ellátta Márkus Dezső, Budapest, 1899. 43.

[2] Ila Bálint, A dézsma adminisztrációja, Levéltári Közlemények 18-19. (1940–1941) 223–249.; Hegyi Géza, Tizedszedés a középkori erdélyi egyházmegye Meszesen-túli részein, Szabolcs-Szatmár-Beregi Szemle 45. (2010) 285–297.; Hegyi Géza, Miből szedtek tizedet a középkorban? Magyarországi körkép erdélyi fókusszal és nyugat-európai kitekintéssel, Századok 159 (2025) 63–111, különösen

[3] Mikó Gábor, Zsigmond király 1411. évi rendelete a kamarahaszna és a tized behajtásáról, Századok 146. (2012) 319–367., 354.

[4] Házi Jenő, Sopron megye gabonadézsmája a Jagellók korában, Soproni Szemle 18. (1964) 166–171., 166. Ezzel szemben a veszprémi egyházmegyében a káptalan és a plébánosok fele-fele arányban osztoztak a tizednegyeden. Rácz György, A magyarországi káptalanok és monostorok magisztrátus joga a 13-14. században, Századok 134. (2000) 147–210., 160., Karlinszky Balázs, A veszprémi káptalan bevételei és gazdasági ereje a XV–XVI. század fordulóján, in: Veszprém reneszánsza, szerk. Kilián László – Rainer Pál, Veszprém, 2008, 37–66., 41.

[5] Solymosi László (közzéteszi), Azt esztergomi székeskáptalan jegyzőkönyve (1500–1502, 1507–1527), Budapest, 2002., 16–20., 30–37., Karlinszky, A veszprémi káptalan bevételei, 41–45.

[6] Bedy Vince, A győri székeskáptalan története (Győregyházmegye múltjából 3.), Győr, 1938. 221–254.

[7] Győri Egyházmegyei Gyűjteményi központ, Egyházmegyei Levéltár (GyEL), A győri káptalan magánlevéltára (GyKMLt), Feudális kori gazdasági iratok, Kötetek, nr. 1. [MNL OL DF 279560.] (A továbbiakban: Számadáskv. I.) Kiadása sajtó alatt: †Házi Jenő – Nemes Gábor, A győri székeskáptalan középkori számadáskönyve (1495–1528), (A Győri Egyházmegyei Levéltár Kiadványai. Források, tanulmányok 30.) Győr, 2025. (megjelenés alatt)

[8] 1526 és 1550 között is mindössze három maradt fenn: GyEL GyKMLt Feudális 1/1528 (Rábaközkés), 1/1530 (Nagyécs, Mesterfa, Bödöge, Ravazd), 1/1533 (Nagyécs, Kisécs, Mesterfa).

[9] GyEL GyKMLt Th 46, nr. 5640. Kiadását lásd a függelékben. A téka az iratok rendezése során az azt összeállító Ebenhöch Ferenc kanonok által érdekesnek tartott, máshová be nem illeszthető dokumentumokat tartalmazza. Erről tanúskodik, hogy találunk itt nyavalyatörési imát, kabbalisztikus talizmánt, szabadkőműves szabályzatot vagy egy gúnyverset az 1840. évi országgyűlésről. Ebenhöch Ferencről lásd: Katona Csaba, Ebenhöch Ferenc személyes iratai – egy pillantás a Győri Egyházmegyei Levéltár iratanyagára, Egyháztörténeti Szemle 3 (2002) 1. sz., 148–154.

[10] Bedy, A győri székeskáptalan, 232–233.

[11] Köblös József, Az egyházi középréteg Mátyás és a Jagellók korában (Társadalom és művelődéstörténeti tanulmányok 12.), Budapest, 1994., 402.

[12] Csermelyi József, Az óvári uradalom a Szentgyörgyi és Bazini grófok korában (1441–1521), Mosonmagyaróvár, 2019, 32–38.

[13] Házi – Nemes, Számadáskönyv, XXXI/A/1–2.

[14] Ezt támasztja alá Pozsony megyei példákkal: Nógrády Árpád, A földesúri pénzjáradék nagysága és adóterhe a késő középkori Magyarországon, Századok 136. (2002) 451–468., 452.

[15] Egy kepe nagysága területenként változott: Tagányi Károly, Kéve, kereszt, kalangya, kepe, Magyar Gazdaságtörténelmi Szemle 3 (1896) 363.

[16] Házi – Nemes, Számadáskönyv, XXII/217.

[17] Köblös, Az egyházi középréteg, 391.

[18] C. Tóth Norbert–Horváth Richárd–Neumann Tibor–Pálosfalvi Tamás–W. Kovács András, Magyarország világi archontológiája 1458–1526. II. Megyék. (Magyar Történelmi Emlékek. Adattárak) Budapest, 2017. 159.

[19] Köblös, Az egyházi középréteg, 386.

[20] Az összeg második felével adós maradt.

[21] Köblös, Az egyházi középréteg, 410; C. Tóth Norbert, Magyarország késő középkori főpapi archontológiája. Érsekek, püspökök, illetve segédpüspökeik, vikáriusaik és jövedelemkezelőik az 1440-es évektől 1526-ig (A Győri Egyházmegyei Levéltár Kiadványai. Források, feldolgozások 27.), Győr 2017. 74.

[22] MVA 1458–1526 I. 88., 90., II. 159.

[23] Horváth Richárd, A győri vár a középkorban, in: Horváth Richárd (szerk.), Győr története I. A kezdetektől 1447-ig, Győr, 2021. 215–226. 223.

[24] MVA 1458–1526, II, 159.

[25] 48 fl-ért vette bérbe, de ennyit fizetett.

[26] C. Tóth Norbert–Horváth Richárd–Neumann Tibor–Pálosfalvi Tamás, Magyarország világi archontológiája 1458–1526. I. Főpapok és bárók, (Magyar Történelmi Emlékek. Adattárak), Budapest 2016. 90. 163; MVA 1458–1526, II, 159–160.

[27] Köblös, Az egyházi középréteg, 411.

[28] Köblös, Az egyházi középréteg, 392.

[29] MNL OL DL 30341., regesztáját lásd Csermelyi, Az óvári uradalom, 108.

[30] Házi – Nemes, Számadáskönyv, IV/65., XVII/66., XVII/110.

[31] Nagykimle (Kemene, Külsőkimle), Horvátkimle, ma Kimle. Csánki Dezső, Magyarország történelmi földrajza a Hunyadiak korában. III. Budapest 1897. 681–682.; Györffy György, Az Árpád-kori Magyarország történeti földrajza IV., Budapest, 1998. 152.

[32] Bezenye (Pallesdorf). Csánki III. 679., Györffy IV. 144.

[33] Rajka (Ragendorf). Csánki III. 676–677., Györffy IV. 175–176.

[34] Horvátjárfalu (Jahrndorf, ma Jarovce). Csánki III. 681.

[35] Dunacsún (Sarndorf, ma Čunovo). Csánki III. 679., Györffy IV. 146.

[36] Oroszvár (Karlburg, ma Rusovce). Csánki III. 676., Györffy IV. 169–171.

[37] Lajtakörtvélyes (Baumern, ma Pama). Csánki III. 682., Györffy IV. 155.

[38] Levél (Kaltenstein). Csánki III. 682–683.

[39] Miklóshalma (ma Nickelsdorf). Csánki III. 684., Györffy IV. 151.

[40] Zurány (ma Zurndorf). Csánki III. 678., Györffy IV. 185.

[41] Lajtafalu (ma Potzneusiedl). Csánki III. 684., Györffy IV. 175.

[42] Lajtakáta (ma Gattendorf). Csánki III. 680., Györffy IV. 151–152.

[43] Pfingsmark (ma Várbalog). Csánki III. 680., Györffy IV. 179–180.

[44] Pusztasomorja, ma Jánossomorja része. Csánki III. 685., Györffy IV. 149.

[45] Mosontétény (ma Tadten). Csánki III. 687., Györffy IV. 183.

[46] Gálos (ma Gols). Csánki III. 680., Györffy IV. 148.

[47] Tenefalva (Vogelndorf), ma puszta Barátfalutól (Mönchhof) délnyugatra, Boldogasszony (Frauenkirchen) és Gálos (Gols) között. Csánki III. 687., Györffy IV. 183.

[48] Védeny (ma Weiden am See). Csánki III. 687., Györffy IV. 184.

[49] Nezsider (ma Neusiedl am See) Csánki III. 673–674., Györffy IV. 182.

[50] Hof (ma Hof am Leithaberge). Csánki III. 681., Györffy IV. 150.

[51] Mannersdorf (ma Mannersdorf am Leithagebirge). Csánki III. 675., Györffy IV. 157.

[52] Lajtasomorja (ma Sommerein) Csánki III. 677–678., Györffy IV. 179.

[53] Moson, ma Mosonmagyaróvár része. Csánki III. 675., Györffy IV. 160–168.

[54] Csaholy (Gallen, Pallen). Csánki III. 679.

[55] Arak. Csánki III. 678.

[56] Novák (Novákpuszta, ma Kimle része). Csánki III. 684.

[57] Kiskimle (Belsőkimle), Magyarkimle, ma Kimle része. Csánki III. 681–682., Györffy IV. 152.

[58] Halászi. Csánki III. 680., Györffy IV. 149.

[59] Feketeerdő. Csánki III. 680., Györffy IV. 147.

[60] Máriakálnok (Galling). Csánki III. 681., Györffy IV. 151.